Как да накарам отглеждането на лозя да работи

и от стара дървесина. По принцип формирането на нови рамена и кордони става бавно на етапи, защото по-късите кордони по-добре се гарнират и по-лесно се поддържат.

Тук от значение е чистотата и остротата на използваното от вас ножче. Важно е да дезинфекцирате преди работа и да наточите остриетата;

Съоръжения за монтаж към трактори Снегорини за трактори

Освен навесни култиватори, могат да се използват още и разрохквачи, плоскорези, дискови брани, фрези с вертикални и хоризонтални валове и различни видове отклоняващи се секции.

Инсталации за преработка на етерично-маслени суровини

При много слаб растеж на лозите за една година не трябва да се оставят никакви гроздове. Появилите се реся се премахват още през пролетта. За да се облекчи формирането, прилага се частична резитба. При това не трябва да се забравя, че възстановяването на лозите само с помощта на резитбата е невъзможно. Едновременно с това трябва да се прилагат всички необходими агротехнически мероприятия и на първо място добра обработка на почвата и торене.

Напролет отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от лозя оронването им.

Така че, внимавайте и питайте преди да бързате или чакате.

Не се препоръчва резитбата да се остави за много късно през пролетта, освен ако лозите не са малко на брой и майсторът не е обучен да го свърши за два-три дни.

Те улесняват механичните операции, включително събирането на реколтата.

Запишете се за нашия бюлетин и следете за промоции и отстъпки

Оборудването на лозето с тях може да започне постепенно, но е много важно с какво и как ще се започне при избора.

Могат да се правят с култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

Доц. д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *